12 kwietnia 2024 roku na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu odbył się okręgowy etap XLVII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Nie zabrakło na nim uczniów naszej szkoły, którzy stanęli w szranki ze swoimi rówieśnikami w czterech blokach tematycznych: weterynaria, produkcja zwierzęca, produkcja roślinna i mechanizacja rolnictwa.
Zmagania olimpijskie składały się z dwóch etapów: testu oraz części praktycznej. Na wyniki musimy jeszcze poczekać.
Naszą szkołę reprezentowali:
- weterynaria: Julita Tomaszewska, klasa V TW A, Jagoda Matłoka, klasa IV TW
- produkcja zwierzęca: Paulina Wójcik, klasa II TW B, Michał Mielczarek, klasa III TW B
- produkcja roślinna: Michał Durczak, Jakub Dębicki, klasa V THR
- mechanizacja rolnictwa: Jakub Kałużny, klasa III TMR, Jakub Mikołajczyk, klasa II TMR
Opiekunami olimpijczyków z ramienia
ZstioWrzesnia byli: mgr inż. Lidia Szulc-Mikołajczak i mgr inż. Zbigniew Bukowski.
INFORMACYJNIE: Pierwszą edycję OWiUR przeprowadzono w roku 1977. Objęto nią 120 szkół z udziałem 13 tys. uczniów. W eliminacjach centralnych wzięło udział 97 olimpijczyków, którym wręczono 80 zaświadczeń uprawniających do podjęcia studiów w ośmiu uczelniach rolniczych. W pierwszej edycji młodzież startowała w dwu blokach tematycznych: produkcji roślinnej i produkcji zwierzęcej. Obecnie etap okręgowy olimpiady organizowany jest w dziewięciu ośrodkach na terenie całego kraju (głównie przez uczelnie). Uczniowie szkół średnich rywalizują w ośmiu blokach tematycznych: produkcja roślinna, produkcja zwierzęca, mechanizacja rolnictwa, ogrodnictwo, agrobiznes, leśnictwo, architektura krajobrazu, weterynaria.
Organizatorem zmagań jest Komitet Główny OWiUR przy Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Patronem medialnym XLVII edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych jest Agencja Promocji Rolnictwa i Agrobiznesu APRA. Finał centralny olimpiady odbędzie się w dniach 24-25 maja 2024 r. w Szczecinie.