facebook youtube
Obecnie znajdujesz się: Aktualności

TECHNIK MECHANIZACJI ROLNICTWA I AGROTRONIKI

data dodania: czwartek 24 marca 2022
Zapewne zastanawiacie się, dlaczego nie technik rolnik, jak to było wcześniej, tylko mechanizator rolnictwa i agrotroniki? Odpowiedź jest prosta. Współcześni nastolatkowie, w pełni świadomi postępu informatycznego i technologicznego, jaki dokonuje się na świecie, mają już inne oczekiwania i wymagania edukacyjne, którym my musimy sprostać. Zmieniająca się rzeczywistość powoduje, że przed edukacją, pojawiają się nowe wyzwania związane z koniecznością przygotowania młodych ludzi do życia i pracy w nowych realiach. Dotyczy to również branży rolniczej. Adam Ekielski z Wydziału Inżynierii Produkcji SGGW podkreśla, jak bardzo ważne jest współczesne postrzeganie kierunków rolniczych. Mówi, że obecną technikę rolniczą trzeba traktować jako zbliżoną do technologii kosmicznych, a nie prymitywnych rozwiązań stosowanych dawniej w rolnictwie.

******************************************************
CZAS FACHOWCÓW
Jako szkoła postawiliśmy sobie za cel połączyć nasze wieloletnie doświadczenie w kształceniu techników rolnictwa z rozwojem nowoczesnej gospodarki rolnej opartej na komputeryzacji i mechanizacji. Mechanizator rolnictwa i agrotroniki to już nie tylko rolnik, ale przede wszystkim wysokiej klasy fachowiec, który jest w stanie świadczyć pełen zakres usług mechanizacyjnych, naprawczych, serwisowania i dystrybucji sprzętu rolniczego. Uprzedzamy Wasze pytanie, które zapewne brzmi: czego konkretnie nauczę się podczas tych pięciu lat spędzonych w Waszej szkole?

a) użytkowania pojazdów, narzędzi, maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji rolniczej
b) obsługiwania pojazdów rolniczych, środków transportu, maszyn i urządzeń stosowanych w rolnictwie
c) oceniania stanu technicznego maszyn i urządzeń rolniczych
d) obsługiwania urządzeń, systemów elektronicznych oraz nawigacji satelitarnej GPS stosowanych w pojazdach, maszynach i urządzeniach rolniczych
e) organizowania prac związanych z konserwacją i naprawą środków technicznych stosowanych w rolnictwie
f)  prowadzenia pojazdów samochodowych i ciągników rolniczych (kategoria B i T)
Całkiem nieźle, prawda?   

***************************************************
Z NAMI…
W ofercie dajemy Ci możliwość praktycznej nauki z wykorzystaniem najnowocześniejszego zaplecza dydaktycznego i parku maszynowego   w Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach, w Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej we Wrześni, w Gospodarstwie Rolnym w Bierzglinku oraz podczas praktyk zawodowych.

Z nami zwiedzisz największą w Europie Międzynarodową Plenerową Wystawę Maszyn Rolniczych Agro Show w Bednarach, gdzie będziesz miał okazję obejrzeć najnowocześniejszy, światowy sprzęt rolniczy, wziąć udział w konkursie „Zrób show na Agro Show, nagrać film  z ulubionym youtuberem rolniczym czy zrobić  relację na żywo z imprezy i opublikować ją
na swoim kanale społecznościowym.

Z nami również odwiedzisz siedziby największych potentatów w dziedzinie sprzedaży ciągników oraz maszyn rolniczych (m.in. Agro-Sznajder, Massey Ferguson,  Kuhn Maszyny Rolnicze) i, oczywiście, „Polagrę” - Międzynarodowe Targi Rolnicze w Poznaniu.

******************************************************

CO MOŻESZ?
Jak pokazuje analiza rynku pracy, kierunek mechanizacji rolnictwa  i agrotroniki rozwija się bardzo dynamicznie, o czym świadczy wiele nowych miejsc pracy dla tego zawodu oferowanych, zarówno w Polsce jak i na terenie całej Unii Europejskiej. Artur Szymczak, dyrektor zarządzający w  firmie Kuhn Maszyny Rolnicze szacuje, że każdego roku branża maszyn i urządzeń rolniczych potrzebuje około 3 tys. fachowców. Na tak, ale zapewne pojawi się kolejne pytanie: co tak naprawdę będę mógł robić po zdobyciu tytułu technika mechanizatora rolnictwa i agrotroniki? Możesz, oczywiście, kontynuować naukę, podejmując kierunkowe studia na wybranej przez siebie uczelni. Ale możesz również: prowadzić własną działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług mechanizacyjnych, naprawczych, serwisowania i dystrybucji sprzętu rolniczego przejąć i prowadzić gospodarstwa rolne, korzystając z dopłat bezpośrednich oraz funduszy unijnych pracować jako menadżer przedsiębiorstw rolnych lub właściciel przedsiębiorstw produkcyjnych i handlowych związanych
z techniką rolniczą podjąć pracę zawodową na stanowisku przedstawiciela handlowego producentów sprzętu rolniczego, pracować jako serwisant renomowanych producentów sprzętu rolniczego rozprowadzanego na polskim rynku.

Rzecz jasna, możesz znacznie więcej, masz nieograniczone możliwości. Przyszłość przecież należy do Ciebie.  No i na koniec jeszcze jedna ważna informacja.
Kierunek ten to także matematyka i język angielski realizowane w zakresie rozszerzonym. To również możliwość uzyskania dodatkowych kwalifikacji i uprawnień: operatora wózków widłowych operatora ładowarek samojezdnych operatora kombajnu zbożowego.

A zatem: jeżeli jesteś otwarty na nowe wyzwania, ciekawią Cię nowinki technologiczne w rolnictwie, tajniki rozwiązań mechanicznych, elektronicznych czy informatycznych
- dołącz do szkolnego team’u przy Kaliskiej we Wrześni.
 

Praktyczne zajęcia klasy I technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki.

W ramach praktycznej nauki zawodu w przedmiocie "obróbka materiałów" zdobywamy kolejne umiejętności praktyczne w zakresie elektroniki, jak i też czynności mechanicznych takich jak:
- obróbka metali
- wiercenie
- gwintowanie
- spawanie, które odbywały się pod kierunkiem i merytoryczną opieką p. Włodzimierza Mokrackiego w Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej we Wrześni.
Galeria zdjęć

Zespół Szkół Technicznych
i Ogólnokształcących
im. gen. dr. Romana Abrahama
we Wrześni
ul. Kaliska 2a, tel. (61) 43-60-515 fax (61) 43-60-829,
e-mail: sekretariat@zstio-wrzesnia.pl
internet: www.zstio-wrzesnia.pl
Sekretariat czynny od poniedziałku do piątku
w godz. 7.00-15.00
© Copyright 2018 www.zstio-wrzesnia.pl All Rights Reserved
Projekt i wykonanie: HEDRYCH.pl