lewinPlan trzydniowej wycieczki do Kotliny Kłodzkiej klasy III TWR został wykonany w 100% - zdobycie Szczelińca, zwiedzanie Błędnych Skał oraz Skalnego Miasta w okolicach Adrspach w Czechach. Uczniowie w dobrych butach do wspinaczki górskiej i jeszcze z lepszymi nastrojami pokonali ponad 30 km górskich szlaków. Stracone kalorie nadrabiali wieczorami, jedząc grilowane pstrągi, kiełbaski i ziemniaki pieczone w ognisku.

 

Z punktu widzenia edukacyjnego najważniejszym wydarzeniem wyjazdu był pokaz tresury kurczaków, poprzedzony wykładem z behawiorystyki zwierząt.

lewin 2Szkolenie ptaków miało miejsce na Ranczu Stokrotka w Jarkowie k. Lewina Kłodzkiego. Młodzież dowiedziała się, w jaki sposób, przy wykorzystaniu wyłącznie pozytywnych wzmocnień można uzyskać oczekiwany efekt. W tym celu wykorzystuje się kurczaki, które już w ciągu 10 minut można nauczyć takich zachowań jak: obrót w żądanym kierunku czy dziobanie określonego punktu na linijce. Poza tym kura potrafi chwycić dziobem za sznurek i pociągnąć tzw. wózeczek, czyli przywiązane pudełko, przejść przez slalom, a także dziobać w kręgle w określonej przez kolory kolejności. Zdobyte umiejętności klikerowego treningu można potem wykorzystać do skuteczniejszego szkolenia psów, koni a nawet świń.

lewin 1Przyszli lekarze weterynarii mogli przekonać się, że bez wywierania presji można współpracować ze zwierzętami, poświęcając im jedynie czas i odrobinę cierpliwości. Wycieczka odbyła się w dniach 10-12.09.2016 r. Podczas jej trwania opiekę nad uczniami sprawowały panie: Jadwiga Chojnacka i Daria Łukasiewicz.

Początek strony