olimpiada

W dniach 17-18 kwietnia 2015 r. Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących we Wrześni już po raz ósmy był gospodarzem okręgowych eliminacji XXXIX Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Do rywalizacji przystąpiło 148 osób, reprezentujących pięć województw: wielkopolskie, zachodniopomorskie, lubuskie, kujawsko-pomorskie i dolnośląskie.

Młodzi technicy rywalizowali w dziewięciu blokach tematycznych (z czego szkoła przy Kaliskiej reprezentowała cztery) - produkcji roślinnej, produkcji zwierzęcej, architekturze krajobrazu, mechanizacji rolnictwa, agrobiznesie, ogrodnictwie, leśnictwie, żywieniu człowieka i gospodarstwie domowym oraz ochronie i inżynierii środowiska. W piątkowe przedpołudnie uczestnicy olimpiady przystąpili do testu pisemnego, by w drugiej, popołudniowej części egzaminu wykazać się umiejętnościami praktycznymi. Przebieg egzaminu nadzorowało kilkudziesięciu jurorów, wykładowców Uniwersytetu Przyrodniczego im. Augusta Cieszkowskiego w Poznaniu. Funkcję przewodniczącego OWiUR pełnił dr hab. inż. Ireneusz Antkowiak. W spotkaniu, w charakterze gościa honorowego, uczestniczył również wcześniejszy sekretarz olimpiady dr Witold Nowakowski, przez wiele lat zaangażowany w jej organizację. W inauguracji i podsumowaniu XXXIX OWiUR wzięli udział prof. dr hab. Monika Kozłowska – prorektor ds. Studiów UP w Poznaniu oraz prof. dr hab. Andrzej Łyczyński – honorowy przewodniczący  Komitetu Okręgowego. Olimpiadę zaszczycili również Marek Beer Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Stanisław Kozłowski Kierownik KRUS Oddział we Wrześni oraz przedstawiciele władz samorządowych, Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, Dyrekcji Agencji Rynku Rolnego oraz Dyrekcji Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

Wyniki ogłoszone zostały podczas uroczystej gali, w sobotę 18 kwietnia. Do etapu centralnego OWiUR, który odbędzie się 29-30 maja 2015 r. na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, zakwalifikowały się 32 osoby. Wśród laureatów znalazło się troje uczniów Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących we Wrześni: Małgorzata Borowiak z kl. IVw zawodzie technik żywienia i gospodarstwa domowego, Paulina Swędrowska z kl. III w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych oraz Mateusz Nowak z kl. IV w zawodzie technik weterynarii. Opiekunkami merytorycznymi w/w uczniów są: lek. wet. Jadwiga Chojnacka i mgr inż. Maria Modrzejewska.

Organizatorzy zadbali również o ciekawą formę odpoczynku dla olimpijczyków, zmęczonych całodniowym, intelektualnym wysiłkiem. Niewątpliwie godną uwagi propozycją było wspólne wyjście na wieczorny seans „Szybcy i wściekli 7”. W wolnym czasie goście mieli również okazję zwiedzić nasze miasto.

Fundatorzy nagród dla laureatów XXXIX Okręgowej Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych:

 

J. M. Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Komitet Główny OWiUR w Siedlcach, Wielkopolski Kurator Oświaty, Dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Starosta Powiatu Wrzesińskiego, Allflex Polska Sp. z o.o. Psary Małe, Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Region Oceny Poznań Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu, Wielkopolska Izba Rolnicza, Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu, AGRONOWAK – Września, Firma AGRAR - Września, Gospodarstwo Rolne - Państwo Waszakowie - Kołaczkowo PHU, „JUTA” – Września;

Sponsorzy XXXIX Okręgowej Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych:

Starostwo Powiatowe we Wrześni, Urząd Miasta i Gminy we Wrześni, Gospodarstwo Rolne – Państwo Waszakowie Kołaczkowo, Firma ELID – Państwo Kaczmarkowie Gutowo Wielkie, Centrum Ogrodnicze GARDEX – Państwo Piechoccy Września, Gospodarstwo Rolno-Ogrodnicze – Państwo Itczakowie - Nowa Wieś Królewska, Gospodarstwo Ogrodnicze Zugaj – Psary Polskie, Zafix S. C. Centrum Ogrodnicze – Zygmunt i Andrzej Fiksa Września, Spółdzielnia Mleczarska – Września, Hurtownia „CYTRUS” - Września PPH, „ADMAT”- Nowe Skalmierzyce, Firma AGROFLORA - Obłaczkowo, ULTRAFOOD – Konin Piekarnia i Sklep „WALDI” – Kaczanowo PSS SPOŁEM – Września, DORADO CHŁODNIE – Bielsko Biała Oddział w Poznaniu, GRAPH PACK – Września, Gospodarstwo Rolne – Państwo Jędraszakowie Cieśle Wielkie, Zakład Naprawczy – Andrzej Owczarzak Września, FAMIX-BIS Hurtownia Odzieży BHP Września.

 

olimpiada 1olimpiada 2olimpiada 3olimpiada 4olimpiada 5olimpiada 6olimpiada 7olimpiada 8olimpiada 9olimpiada 10

Początek strony