Ziewanice1701

11 września 2017 zawitali do Wrześni przedstawiciele Towarzystwa Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich w ramach dorocznej podróży historycznej, która przypomina o udziale pułku w wydarzeniach z 1939 roku.

Jednym z jej punktów była wizyta na cmentarzu parafialnym, gdzie spoczywa gen. dr Roman Abraham. Wraz z członkami stowarzyszenia przybyła też liczna grupa "czarnych beretów" z 15 batalionu Ułanów Poznańskich im. gen. broni Władysława Andersa, będącego w strukturach Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Przy mogile polskiego kawalerzysty stanęli także delegacja i mundurowy poczet Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, oddając cześć swojemu patronowi. Warto wspomnieć o idei cyklicznego przemarszu do Ziewanic. Celem wyprawy jest usytuowany w Boczkach Domaradzkich koło Ziewanic głaz pamięci ppłk. Tadeusza Mikke, pierwszego wojennego dowódcy Pułku, który zginął w tym rejonie dnia 12 września 1939 r. W podróży uczestniczą także członkowie Reprezentacyjnego Oddziału Kawalerii Towarzystwa byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich, którzy od kilkunastu już lat konno pokonują historyczny szlak bojowy.

Ziewanice1702

Ziewanice1703

Ziewanice1704

 

Początek strony