Wrocław 01

Piątkowy (18 listopada 2016) wyjazd do Wrocławia dwóch wojskowych grup obejmował wizytę w 241. Kompanii Radiotechnicznej oraz w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych.

Podczas pobytu w podwrocławskich Pietrzykowicach młodzież przeszła szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz nauki celnego strzelania z wykorzystaniem Bezprzewodowego Trenażera Laserowego (BTL). Zapoznała się również ze sprzętem radiolokacyjnym będącym na wyposażeniu posterunku: wysokościomierzem - stacją lokacyjną NUR 41, odległościomierzem - stacją lokacyjną NUR 31 oraz stacją trójwspółrzędną 3D NUR 12. Uczniowie obejrzeli także strategiczne miejsce, w którym na monitorach obserwuje się i nadzoruje przestrzeń powietrzną. Dowiedzieli się, iż praca operatora polega na wykrywaniu i śledzeniu pilotowanych i bezpilotowych statków powietrznych. Drugim cennym doświadczeniem było spotkanie z podchorążymi Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, dzięki którym młodzież poznała zasady rekrutacji na uczelnię, warunki studiowania i koszarowego życia przyszłej kadry oficerskiej. Podchorążowie: Bartosz Łopaciński i Franciszek Rogala uświadomili młodym ludziom, jak ważne są wysokie noty uzyskane na świadectwie dojrzałości w kontekście planowania i rozwoju kariery wojskowej. Niewątpliwą atrakcją była możliwość sprawdzenia się w walce na wirtualnym polu bitwy w Zakładzie Symulacji Taktycznych. Tam właśnie studenci, wykorzystując najnowocześniejsze oprogramowanie VBS 3 (The future virtual Battlespace) uczą się m.in. szybkiego reagowania, kształtowania umiejętności dowodzenia pododdziałami różnych rodzajów wojsk w warunkach współczesnego pola walki oraz w specyficznych środowiskach walki. Wyjazd zorganizowała p. Grażyna Beata Augustin. Towarzyszyła jej p. Daria Łukasiewicz.

 Wrocław 02

Wrocław 03

Wrocław 04

Wrocław 05

Wrocław 06

 

Początek strony