W Pastinarium 2

Każdy zapewne zna powiedzenie „poznać człowieka od podszewki”, lecz czy ktoś spróbował je dosłownie zinterpretować? 18 listopada b.r. uczniowie klas ratownictwa medycznego Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących udali się do Guben, miasta na naszej zachodniej granicy, gdzie mieści się unikalne w skali światowej pod względem walorów dydaktycznych Plastinarium.

Obiekt utworzony przez wybitnego lekarza i wynalazcę Gunthera von Hagensa funkcjonuje od listopada 2006 r i w tym roku obchodzi swoje dziesięciolecie. Z tej okazji nasi uczniowie, z opiekunkami: p. Iwoną Sokolską, p. Anetą Opielską, p. Olgą Przyjemską i p. Barbarą Zawal uczestniczyli w wystawie plastynatów ludzkich i zwierzęcych, połączonej z możliwością obejrzenia procesu preparacji zwłok. Poznali historię powstania obiektu i jego początków, różne techniki konserwacji ciał, uzyskali odpowiedzi na pytania, skąd pozyskiwane są ciała poddawane procesowi plastynacji oraz jak długą drogę przebywa ciało do momentu stania się plastynatem. Dodatkową atrakcją było spotkanie samego doktora Hagensa, twórcy techniki plastynacji, znanego również pod imieniem Dr Tod (czyli Doktor Śmierć). Bogata wystawa eksponatów, dająca dokładny pogląd na budowę ludzkiego ciała była nie tylko kontrowersyjną, ale również niezapomnianą i jedyną w swoim rodzaju lekcją anatomii. Monika Gibowska z klasy I b mówi: „Wystawa robi wrażenie, ale najmocniejszym przeżyciem jest możliwość przypatrywania się pracującym przy stanowiskach badaczom, wykonywanym przez nich działaniom na ludzkich zwłokach. Mogliśmy dopytywać się o interesujące nas szczegóły. Ujrzenie na własne oczy organów znajdujących się w naszym ciele, to bezcenne doświadczenie, zwłaszcza dla uczniów klas o takim profilu jak nasz. Ta wycieczka z całą pewnością przyda nam się w dalszym poznawaniu tajemnic ludzkiego ciała.” W gabinecie biologicznym ZSTiO znajdują się przywiezione z Guben książki ilustrujące proces plastynacji, zatem wszyscy zainteresowani będą mogli się z nimi zapoznać.

Plastinarium 0

Pastinarium 1

 

Początek strony