Rolnicza jesień 2015

„Rolnicza jesień” na stałe już wpisała się w kalendarz wrzesińskich imprez promocyjno-handlowych. Podczas tegorocznej edycji targów świętowano ćwierćwiecze spotkań wystawców, gości i mieszkańców Powiatu Wrzesińskiego. Nie zabrakło tradycyjnie „szkolnego” tortu, ale także drugiego, imponującej wielkości, podzielonego na 500 porcji, ufundowanego przez starostę wrzesińskiego.

Rolnicza jesień 6

Wyróżnieni zostali również wieloletni partnerzy, którzy swoją obecnością od lat wspierają i wzbogacają ofertę wystawienniczą. Dzień ten (19 października) stanowił też okazję, by zaprezentować film pokazujący w kadrach kamery, materiale zdjęciowym oraz w wypowiedziach wybranych osób 25-letnią historię targów. Będzie on dostępny na stronie internetowej szkoły.

Rolnicza jesień 13

Rolnicza jesień 7

Rolnicza jesień 12

Skoro mowa o 25-leciu, to cofnijmy się nieco w czasie. Przypomnijmy, że początki „Rolniczej Jesieni” we Wrześni sięgają początku lat dziewięćdziesiątych. Na pierwszych targach wystawiali się przede wszystkim hodowcy kwiatów doniczkowych. Nie było ich wtedy wielu.

Rolnicza jesień 1

Powierzchnia wystawowa obejmowała wówczas jedynie salę sportową i hall budynku dydaktycznego B. Organizatorami pierwszych targów były: ówczesny Zespół Szkół Rolniczych (który obecnie funkcjonuje jako Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących), Ośrodek Doradztwa Rolniczego i Urząd Miasta i Gminy Września.

Rolnicza jesień 2

Z biegiem lat impreza sukcesywnie rozrastała się, przybywało wystawców i sponsorów. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom i potrzebom, zwiększono powierzchnię wystawową, zajmując dodatkowo przestrzeń stadionu lekkoatletycznego. W 2002 roku na liście organizatorów pojawiło się Starostwo Powiatowe we Wrześni oraz Gospodarstwo Rolne państwa Waszaków – wówczas dzierżawców szkolnego gospodarstwa pomocniczego w Bierzglinku.

Rolnicza jesień 3

Ranga wrzesińskich targów rolniczych nazywanych nieoficjalnie „małą Polagrą” sukcesywnie wzrastała. Patronat nad nimi objął Wojewoda Wielkopolski, Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. W latach 2001-2007 lista wystawców oscylowała na poziomie 120-130 stoisk wystawienniczych. Z roku na rok przybywało coraz więcej gości.

Rolnicza jesień 4

Przykładem mogą być dane z 2002 roku z liczbą 7 tys. odwiedzających, z 2004, kiedy to małą Polagrę odwiedza 12 tys. osób, czy wreszcie z 2007, gdzie jest mowa o 15 tys. mieszkańców powiatu wrzesińskiego oraz powiatów ościennych. Również i tym roku rzeszy odwiedzających nie przestraszyły kaprysy październikowej pogody. Tysiące ludzi przemierzały targowy teren.

Rolnicza jesień 5

A było co oglądać i kupować, jako że przekrój oferowanych towarów był niezwykle szeroki i atrakcyjny. Dominowały sadzonki drzew i krzewów, skórzana galanteria, zdrowa żywność, kwiaty oraz artykuły dekoracyjne. Niektóre stoiska tonęły wręcz w zieleni i różnorodności kolorów. Liczba wystawców sięgnęła 164.

Rolnicza jesień 8

Lista zgłoszeń została, niestety, zamknięta przed regulaminowym terminem ze względu na bardzo duże zainteresowanie imprezą, a jednocześnie ograniczenia przestrzeni wystawienniczej (m.in. prowadzony remont przy ul. Opieszyn).

Rolnicza jesień 11

Tradycyjnie nieocenioną pomoc i wsparcie w przygotowaniu targów dali pracownicy oraz młodzież Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących. Nauczyciele wraz z uczniami zaangażowani byli w przygotowanie poczęstunku dla wystawców, sponsorów i zaproszonych gości, a także wszelkie prace porządkowe.

Rolnicza jesień 10Lista wyróżnionych:

 1. AGRAR Września
 2. AGROFLORA Obłaczkowo
 3. ELID Gutowo Wielkie
 4. Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska Września
 5. Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska Pyzdry
 6. Hurtownia CYTRUS Września
 7. Piekarnia WALDI Kaczanowo
 8. Społem PSS Września
 9. Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Września
 10. Spółdzielnia Mleczarska Września
 11. Cukiernia KUCZORA Września
 12. Firma Handlowa EKKA Września
 13. Powiatowy Bank Spółdzielczy Września
 14. Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego –
  Zespół Doradczy Września
 15. Pan Jacek Krajniak

 http://tv.gniezno.pl/artykuly/czytaj/5454/rolnicza_jesien_we_wrzesni.html

 

Początek strony