comhiszpania

 

W dniach 22-29 marca 2014 grupa uczniów ZSTiO wzięła udział w trójstronnym spotkaniu młodzieży w Getxo (Hiszpania, Kraj Basków) w ramach projektu Comenius. Wizyta ta była kolejnym etapem międzynarodowego projektu, jaki nasza szkoła realizuje w latach 2013-2015 wraz z 6 innymi szkołami europejskimi. Młodzież przygotowywała się do wizyty w Hiszpanii poprzez regularne spotkania z koordynatorami projektu. Uczniowie ZSTiO zbierali materiały na temat narodowych, religijnych i lokalnych świąt obchodzonych w Polsce. Grupa projektowa przygotowywała także krótkie opisy wybranych świąt w j. angielskim. Podróż do Hiszpanii była dla wielu z nich zupełnie nowym przeżyciem, ponieważ pierwszy raz w historii naszej szkoły musieliśmy dotrzeć na miejsce samolotem.

Na szczęście wszystko przebiegło planowo, a widoki z lecącego samolotu na długo pozostaną w pamięci naszej młodzieży. Bardzo ciepłe powitanie na lotnisku w Bilbao w sobotę późno wieczorem 22.04 zwiastowało bardzo udany tydzień. Wszyscy znali się już z pierwszego spotkania w Polsce w listopadzie ubiegłego roku, co bardzo ułatwiło komunikację i pracę nad projektem. Nasza młodzież mieszkała przez cały tydzień u rodzin hiszpańskich, co było dla nich kolejną okazją na zapoznanie się z kulturą Kraju Basków. Niedziela 23.04 w całości poświęcona była na czas w rodzinach. Nasi uczniowie uczestniczyli w różnych wycieczkach i poznawali lepiej rodziny swoich „comeniusowych" partnerów. Od poniedziałku rozpoczęła się faktyczna realizacja projektu. Po powitaniu w szkole przez koordynatorów hiszpańskich, zabawach integracyjnych i wspólnym zdjęciu w koszulkach lokalnej szkoły, uczniowie zostali podzieleni na mniejsze grupy i rozpoczęli pracę nad poszczególnymi miesiącami kalendarza. Grupy składały się z uczniów z 3 krajów, ponieważ w projekcie w Hiszpanii wzięła udział także grupa węgierska z Budapesztu. Uczniowie pracowali w salach komputerowych projektując kartki do kalendarza. Było to dla wielu kolejne ciekawe doświadczenie, ponieważ stosowano w pracy technologie informacyjne, porozumiewając się przy tym wyłącznie w j. angielskim. Poniedziałek, wtorek i czwartek wystarczył na przygotowanie gotowego produktu, jakim jest kalendarz na 2014 rok z poszczególnymi świętami z danych krajów. Dodatkowo został także stworzony kalendarz cyfrowy, nad którym nasi uczniowie pracowali po przylocie z Hiszpanii. Jest on już dostępny dla wszystkich zainteresowanych na stronie: http://www.timetoast.com Piątek 28.03 był dniem prezentacji pracy blisko 60 uczniów z trzech krajów europejskich. Każda grupa prezentowała w auli szkoły swój miesiąc z kalendarza. Dodatkowo odbyła się krótka debata europejska na temat tożsamości europejskiej, krótkie scenki teatralne oraz hospitowanie lekcji j. angielskiego w lokalnej szkole, połączone z prezentacją pracy projektowej. Projekt Comenius w Hiszpanii to nie tylko praca w szkole. To również niezapomniane wieczory w gronie międzynarodowym, wycieczka do Bilbao i Gerniki, wizyta w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Bilbao, na bowlingu, itd. Największą atrakcją dla młodzieży okazały się jednak warsztaty z windsurfingu na jednej z przepięknych plaż Gexo. Młodzież będzie wspominać je jako niezapomniane przeżycie. Dodatkowo wielu z nich miało okazję wziąźć udział w laserowym paintballu.

Tydzień spędzony w Hiszpanii pokazał, że nasza młodzież potrafi odnaleźć się w grupach międzynarodowych przy realizacji projektu tematycznego. Uczniowe ZSTiO stworzyli wyjątkowo zgrany zespół, który bardzo dobrze prezentował się na tle wszystkich uczestników. Większość z nich udoskonaliła znajomość j. angielskiego, nauczyła się nowych technologii, pracy w grupach, polepszyła trudną sztukę prezentacji na forum i co najważniejsze: poznała nową kulturę, nawiązując nowe znajomości i przyjaźnie, które w przyszłości z pewnością zaprocentują. Niestety, bardzo udany tydzień szybko minął, a pożegnanie na lotnisku w Bilbao nie miało końca. Łzy i uściski młodzieży świadczyły o tym, że był to chyba najbardziej udany tydzień projektowy, jaki miałem okazję koordynować wraz z nauczycielami j. angielskiego z naszej szkoły. Opiekunami ze strony polskiej podczas pobytu w Hiszpanii byli p. Marta Mąkowska i p. Grzegorz Dobrucki.

Uczestnicy wyjazdu: Jan Przybylski, Sandra Kusztal, Paulina Natkowska, Dominika Wittig, Weronika Szymańska, Maria Regulska, Monika Pawlak, Michał Pluciński, Jagienka Szulc, Karolina Krotofil, Aleksandra Pera, Mateusz Relewicz, Elizabeth Sorokopas, Aleksander Szymański, Aleksandra Wyremblewska.


Tekst: Grzegorz Dobrucki, koordynator projektu Comenius w ZSTiO

Początek strony