W dniach 16-22 listopada 2013 r. gościła w naszym mieście 15-osobowa grupa Hiszpan, którzy przybyli z kraju Basków w ramach międzynarodowego projektu Comenius. W projekcie trwającym dwa lata wzięła udział młodzież z 7 państw, w tym uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących we Wrześni. Hasłem przewodnim wspólnych działań była "Tożsamość narodowa i europejska - badanie narodowych i europejskich kamieni milowych".

Wizyta we Wrześni stanowi pierwszy, bilateralny etap wymiany. W marcu przyszłego roku nasi uczniowie wyjadą do hiszpańskiego Getaxo (położonego w pobliżu Bilbao), by ponownie spotkać się z poznanymi już rówieśnikami. Do polsko-hiszpańskiej grupy dołączy wówczas młodzież węgierska.

Podczas listopadowej wizyty młodzi Baskijczycy ze szkoły Ies Julio Caro Baroja wraz z młodzieżą z ZSTiO pracowali w integracyjnych grupach na warsztatach, dzieląc się wiedzą o swojej kulturze, tradycjach, świętach narodowych i lokalnych, tworząc matariał bazowy do kalendarza europejskiego, którego powstanie będzie stanowiło podsumowanie pierwszego etapu projektu. Językiem komunikacyjnym był język angielski. Pierwszego dnia, po oficjalnym powitaniu przez dyr. Włodzimierza Wawrzyniaka, młodzież rozmawiała o świętach, które są celebrowane w obu krajach, takich jak: Boże Narodzenie, Wielkanoc czy Dzień Matki. Goście przybliżyli także nieznane Polakom święta charakterystyczne dla ich państwa i regionu, choćby Pogrzeb Sardynki czy Festival Aste Nagusia. W czasie swojego pobytu Hiszpanie zwiedzili też Poznań, w drodze do Torunia zajrzeli do fabryki bombek w Gnieźnie, a w samym Toruniu poznali miejsce, gdzie według tradycyjnej receptury od lat wypiekane są słynne pierniki. W czwartkowy wieczór odbyło się integracyjne spotkanie przy wspólnym stole, na którym znalazły się przysmaki przygotowane przez rodziców naszych uczniów. Degustowano własnej roboty placek drożdżowy, rogale, bigos, pizzę, sałatki, naleśniki czy pierogi. Spotkanie wzbogaciła prezentacja multimedialna przygotowana przez młodych Hiszpan obrazująca ich szkołę, Getaxo oraz Bilbao oraz wywołujące dużo śmiechu łamańce językowe. Nie mniej wesoło przebiegał quiz wiedzy o Wrześni i Polsce, podczas którego między innymi dowiedzieliśmy się od sympatycznych południowców, że Bronisław Komorowski pełni funkcję...burmistrza Wrześni (sic!:). Nie obyło się oczywiście bez wspólnej zabawy przy muzyce, zważywszy na żywiołowe temperamenty uczestników narodowego wieczoru. W piątkowe przedpołudnie młodzież z "roztańczonej krainy spod Pirenejów" spotkała się ze starostą wrzesińskim, Dionizym Jaśniewiczem. Goście otrzymali lokalne gadżety promocyjne, w tym niebieskie koszulki z napisem "Powiat wrzesiński". Nastąpiło również przekazanie Certyfikatu Uczestnictwa jako oficjalnego dokumentu potwierdzającego udział beneficjentów w wymianie w ramach działań Narodowej Agencji Programu "Uczenie się przez całe życie" Comenius.

Z ramienia grupy hiszpańskiej gościli w ZSTIO 15 i 16-latkowie wraz z opiekunkami: Amerykanką Sherry Wilson oraz rodowitą Hiszpanką Marią Jesus Dominguez. Kooordynatorami ze strony polskiej byli: p. Grzegorz Dobrucki, p. Marta Mąkowska i p. Ewa Kusztal.

Wizytę Hiszpanów w naszej szkole upamiętnią nie tylko realne i rzeczowe wyniki pracy warsztatowej, ale również panoramiczne plakaty przedstawiające urodę baskijskich krajobrazów przekazane na ręce dyrektora szkoły przez Marię J. Dominguez.

W dwuletnim projekcie uczestniczą: Polska, Niemcy, Hiszpania, Grecja, Turcja, Węgry i Norwegia. W czasie jego trwania równolegle odbywają się spotkania w różnych krajach partnerskich. Opis realizacji międzynarodowych działań młodzieży można śledzić na bieżąco na stronie stworzonej na potrzeby projektu.

https://www.sites.google.com/site/eurolandmarks/home

Uczniowie z ZSTiO (Polska) biorący udział w pracach Comeniusa: Jan Przybylski, Sandra Kusztal, Paulina Natkowska, Dominika Wittig, Weronika Szymańska, Maria Regulska, Monika Pawlak, Michał Pluciński, Jagienka Szulc, Karolina Krotofil, Aleksandra Pera, Mateusz Relewicz, Elizabeth Sorokopas, Aleksander Szymański, Aleksandra Wyremblewska

Uczniowie z IJCB (Hiszpania) biorący udział w pracach Comeniusa: Ander Angel, Ander Arias Perez, Itsasne Arias, Sara Barrio, Endika Benito-Butron, Irataxe Cea Remirez, Haize Cristobal, Xavier Felez, Jon Moreno, Ingo Palomar, Ane Portillo, Delia Postigo, Aniara San Juan Escudem, Irataxe Sarria, Markel Torralbo

O nas w mediach:

http://www.tvwielkopolska.pl/index.php/poznan-aktualosci/wrzenia/11053-wrzenia-gocie-z-poudnia

http://wielkopolskie.naszemiasto.pl/artykul/galeria/2072404,comenius-w-zstio-we-wrzesni-zdjecia,id,t.html

http://wrzesnia.info.pl/tematyczne/oswiata/item/3857-ruszy%C5%82-mi%C4%99dzynarodowy-projekt-w-zstio

tekst: Grażyna B. Augustin

 

Początek strony