Comenius

comhiszpania

 

W dniach 22-29 marca 2014 grupa uczniów ZSTiO wzięła udział w trójstronnym spotkaniu młodzieży w Getxo (Hiszpania, Kraj Basków) w ramach projektu Comenius. Wizyta ta była kolejnym etapem międzynarodowego projektu, jaki nasza szkoła realizuje w latach 2013-2015 wraz z 6 innymi szkołami europejskimi. Młodzież przygotowywała się do wizyty w Hiszpanii poprzez regularne spotkania z koordynatorami projektu. Uczniowie ZSTiO zbierali materiały na temat narodowych, religijnych i lokalnych świąt obchodzonych w Polsce. Grupa projektowa przygotowywała także krótkie opisy wybranych świąt w j. angielskim. Podróż do Hiszpanii była dla wielu z nich zupełnie nowym przeżyciem, ponieważ pierwszy raz w historii naszej szkoły musieliśmy dotrzeć na miejsce samolotem.

W dniach 16-22 listopada 2013 r. gościła w naszym mieście 15-osobowa grupa Hiszpan, którzy przybyli z kraju Basków w ramach międzynarodowego projektu Comenius. W projekcie trwającym dwa lata wzięła udział młodzież z 7 państw, w tym uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących we Wrześni. Hasłem przewodnim wspólnych działań była "Tożsamość narodowa i europejska - badanie narodowych i europejskich kamieni milowych".

W dniach 12.03 - 16.03 odbyła się w Hérouville-Saint-Clair we Francji (Północna Normandia) II część międzynarodowego projektu Comenius pt. „Europejskie i narodowe dni pamięci". I część projektu miała miejsce w ZSTiO we Wrześni w listopadzie 2011 roku i była pierwszym etapem przygotowującym młodzież do wyjazdu do Francji. Tym razem w projekcie wzięło udział 16 uczniów i 2 nauczycieli  z naszej szkoły. Spotkanie miało charakter trójstronny, ponieważ oprócz gospodarzy z Francji uczestniczyła w nim także grupa 16 uczniów z Garbsen (Niemcy), ze szkoły partnerskiej Geschwister-Scholl-Gymnasium. Celem tej części projektu było stworzenie tzw. kalendarza europejskiego obejmującego święta o charakterze międzynarodowym, narodowym oraz lokalnym. Młodzież z 3 krajów prezentowała swoje święta narodowe i dyskutowała z rówieśnikami na temat różnic i podobieństw w sposobie ich obchodzenia. Młodzi ludzie projektowali przez cały tydzień w grupach międzynarodowych strony do kalendarza i pracowali nad opisem świąt w języku angielskim. Jako efekt końcowy całego projektu stworzony został kalendarz europejski, którego wydanie planowanie jest na kwiecień tego roku.

W czasie pobytu we Francji młodzież z Wrześni zwiedziła min. stolicę regionu Normandii: Cean ze swoimi pięknymi zabytkami. Bardzo ciekawym punktem programu było także zwiedzanie plaż pamiętnego lądowania Aliantów w czasie II Wojny Światowej z roku 1944 oraz zwiedzanie amerykańskiego cmentarza poległych tam żołnierzy. Była to doskonała lekcja historii dla wszystkich uczestników projektu. Uczniowie z ZSTiO przygotowali również wieczór narodowy. Zaprezentowali także innym uczestnikom swoją szkołę oraz miasto. Na co dzień mieszkali u rodzin francuskich i uczestniczyli w życiu szkolnym Liceum Salvadora Allende w Hérouville-Saint-Clair. Dla wielu z nich było to zupełnie nowe doświadczenie i okazja do poznania francuskiej kultury w różnych jej obszarach.

Projekt Comenius w bieżącym roku szkolnym mógł odbyć się głównie dzięki finansowemu wsparciu szkoły partnerskiej w Garbsen (Geschwister-Scholl-Gymnasium) oraz zaangażowaniu naszych anglistek: Marty Mąkowskiej, Grażyny Kuśmierek, Ewy Kusztal i Anny Samoląg. Pomysłodawcą i koordynatorem całego przedsięwzięcia był nauczyciel j. niemieckiego: Grzegorz Dobrucki. Nowa, tym razem 2-letnia edycja tego projektu, zaplanowana jest w ZSTiO od nowego roku szkolnego. Tym razem oprócz szkół z Niemiec i z Francji do projektu dołączy także szkoła z Budapesztu (Węgry).

Projekt jest dużym sukcesem organizacyjnym i nowym rozdziałem w kontaktach międzynarodowych, a dla uczniów z pewnością niepowtarzalną szansą do pogłębiania znajomości języków obcych i budowania wspólnej Europy na płaszczyźnie kontaktów rówieśniczych. 

 

 

Początek strony