wymianaW dniach 23-27 maja 2016 w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. gen. dr. Romana Abrahama odbyła się polsko-niemiecka wymiana uczniowska. ZSTiO współpracuje z Geschwister-Scholl-Gymnasium Berenbostel już od ponad 12 lat. Tym razem odwiedziło nas 11 uczniów i 2 nauczycieli-opiekunów. Hasłem tegorocznej wymiany były: „Święta, tradycje, zwyczaje i obyczaje świąteczne w Niemczech i w Polsce”. Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. Zadaniem uczniów była realizacja tego tematu, a w ramach podsumowania - wykonanie wspólnej pracy projektowej, którą tym razem była makieta.

Pobyt niemieckich uczniów przypadł na dzień Bożego Ciała, co pozwoliło im na czynny udział w obchodach i zapoznanie się z wielowiekowym rytuałem tego święta. Poza pracą nad projektem uczniowie zwiedzili nasze miasto, złożyli wizytę w Muzeum Dzieci Wrzesińskich, pojechali do Poznania i wreszcie wspólnie spędzali wieczory wychodząc do pizzerii, kawiarni czy kręgielni.

wymiana 1

wymiana 5Pobyt niemieckich uczniów we Wrześni wypełniony był wieloma atrakcjami. Kolejny etap wymiany już za rok! Tego rodzaju spotkania młodzieży z Polski i Niemiec mają wpływ na rozwój osobowości młodych ludzi i ich światopoglądu.Znikają kompleksy, wzajemne uprzedzenia, rodzi się sympatia, tolerancja i zrozumienie. Kilkudniowy wspólny pobyt stwarza możliwość zawarcia nowych przyjaźni i znajomości. Koordynatorami wymiany są nauczyciele języka niemieckiego.

Początek strony