facebook youtube
Obecnie znajdujesz się: Aktualnosci
Pożegnaliśmy wieloletniego i zasłużonego nauczyciela języka polskiego

Pożegnaliśmy wieloletniego i zasłużonego nauczyciela języka polskiego

data dodania: środa 2 stycznia 2019

W sobotę 29 grudnia 2018 r. na cmentarzu parafialnym w Samarzewie pożegnaliśmy wieloletniego i zasłużonego nauczyciela języka polskiego KAZIMIERZA CHOCHOŁA. Kazimierz Chochół urodził się 20 maja 1949 roku jako syn Marii i Stanisława w Dobrej koło Limanowej. Po ukończeniu liceum ogólnokształcącego w Limanowej i zdaniu matury wstąpił na wymarzoną filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Studia ukończył w 1972 roku, by w następnym roku podjąć pierwszą pracę w charakterze nauczyciela w Szkole Podstawowej w Sygnaczewie. Od 1 września 1973 roku przez pięć kolejnych lat pracował w liceum ogólnokształcącym w Pyrzycach. Tam poznał swoją przyszłą żonę Danutę, z którą wstąpił w związek małżeński w sierpniu 1975 roku. Państwo Chochołowie doczekali się dwojga dzieci: syna Łukasza i córki Marty. W 1978 roku przybyli do Wrześni. Tu Kazimierz rozpoczął pracę jako kierownik internatu i nauczyciel języka polskiego w Technikum Mleczarskim. Z Wrześnią związał się już na stałe. Szkoła Mleczarska zmieniała nazwę, zmieniała właścicieli, a on niezmiennie trwał w jej murach, do samego jej końca. W 2005 roku przeszedł na emeryturę, ale jako polonista pracował jeszcze w niepełnym wymiarze godzin aż do 2012 roku (już w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących). 25 lat nieprzerwanej pracy w Szkole Mleczarskiej i kolejne w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących we Wrześni to piękny okres dla niego, dla szkoły, jego koleżanek i kolegów - nauczycieli, ale przede wszystkim dla jego podopiecznych. Jak mało kto potrafił przyciągać do siebie młodych ludzi, zaszczepiać w nich miłość do ojczystego języka i polskiej literatury. Jego uczniowie zdobywali laury w wielu polonistycznych konkursach. Organizował życie kulturalne młodzieży w szkole, angażował również uczniów do aktywności pozaszkolnej, m.in. do udziału w spektaklach teatralnych, wieczornicach, wystawach, uroczystościach okolicznościowych czy sesjach popularnonaukowych. Przez wiele lat był autorem wrzesińskiego dyktanda. Wyrazem uznania jego pracy było nadanie mu w październiku 1996 roku honorowego tytułu „Nauczyciel Roku Gminy Września”. Zdecydował o tym wynik plebiscytu ogłoszonego przez lokalny tygodnik Wiadomości Wrzesińskie. Kazimierz Chochół współpracował z wieloma organizacjami i stowarzyszeniami, m.in. Wiadomościami Numizmatycznymi, recenzując teksty popularnonaukowe. Przez wiele lat pełnił funkcję przewodniczącego Szkolnej Komisji Humanistycznej. W 1988 roku otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi, a w 1992 roku został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Dziewięciokrotnie nagradzany był przez dyrektora szkoły. Zmarł nagle pierwszego dnia świąt Bożego Narodzenia w wieku 69 lat. Nie doczekał, niestety, przyszłorocznych obchodów 90-lecia powstania Zespołu Szkół Mleczarskich we Wrześni. W ostatnim numerze Przeglądu Powiatowego (z 21 grudnia 2018) ukazał się pierwszy z planowanego cyklu artykułów jego autorstwa o dziejach Szkoły Mleczarskiej we Wrześni. Czy ukażą się następne? Być może, lecz już niepodpisane jego nazwiskiem.

 

"Góralu, czy Ci nie żal..."? Bo w nas pozostał wielki żal i smutek. 
Na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci. 
Żegnaj Kaziu, człowieku z gór, nasz Drogi Przyjacielu!


 

ZSTiO


 

Galeria zdjęć

Zespół Szkół Technicznych
i Ogólnokształcących
im. gen. dr. Romana Abrahama
we Wrześni
ul. Kaliska 2a, tel. (61) 43-60-515 fax (61) 43-60-829,
e-mail: sekretariat@zstio-wrzesnia.pl
internet: www.zstio-wrzesnia.pl
Sekretariat czynny od poniedziałku do piątku
w godz. 7.00-15.00
© Copyright 2018 www.zstio-wrzesnia.pl All Rights Reserved
Projekt i wykonanie: HEDRYCH.pl