facebook youtube
Obecnie znajdujesz się: Aktualnosci
Festiwal Odkrywców Historii we Wrześni

Festiwal Odkrywców Historii we Wrześni

data dodania: piątek 21 września 2018
W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, 14 września 2018 roku młodzież naszej szkoły wzięła udział w historycznej grze plenerowej - Wrzesińskie Drogi ku Niepodległości. Uczestnicy gry zaangażowali się w inscenizacje scen  historycznych w specjalnie przygotowanych dioramach i jednocześnie zdobywali  wiedzę na temat  szeroko pojętej niepodległości Rzeczypospolitej. Gra odbywała się w plenerze oraz w budynkach historycznych Wrześni. W każdym punkcie (dioramie) na uczestników oczekiwała grupa animatorów i rekonstruktorów w strojach historycznych z epoki oraz wyznaczone zadania, za które uczniowie otrzymywali okolicznościowe pieczątki (zaliczenia) w specjalnej książeczce. Do  pokonania były następujące stacje gry:
 • Przyjazd pociągiem ochotników oddziałów powstańczych (Powstanie Wielkopolskie) do Wrześni (stacja kolejki wąskotorowej) .
 • Z wizytą w polskim dworze ziemiańskim końca XIX wieku (Pałac rodziny Mycielskich).
 • W polowym obozie Drużyny Książęcej Mieszka I ( Park Dzieci Wrzesińskich).
 • Pruska Musztra Wojskowa1917 (byłe koszary wojskowe ulica Koszarowa).
 • Punkt poborowy oraz szpital wojskowy 1939r. (szpital powiatowy).
 • Poczta polowa – budynek poczty.
 • Gimnastyka z Towarzystwem Sportowym „Sokół” ( rynek wrzesiński– budynek ODEON).
 • Szkoła pod zaborami ( Muzeum Dzieci Wrzesińskich).
 • Żołnierze Wyklęci – szyfrowanie meldunków oraz walka partyzancka
 •  ( budynek prokuratury).
 • Ścianka do fotografii 1918, puzzle II Rzeczpospolita ( SSP 1 we Wrześni).
Historyczna  gra  plenerowa stała się domeną uczniów z klasy II a Liceum Ogólnokształcącego. Natomiast punkt poborowy oraz szpital wojskowy z 1939 roku wspomagała grupa animatorów i rekonstruktorów z klas – I b, II b i III b Liceum Ogólnokształcącego.  Wszystkim, którzy reprezentowali naszą szkołę w  piątkowym  festiwalu serdecznie dziękujemy. Opiekunem młodzieży była pani Aneta Opielska, nauczyciel historii.

Zespół Szkół Technicznych
i Ogólnokształcących
im. gen. dr. Romana Abrahama
we Wrześni
ul. Kaliska 2a, tel. (61) 43-60-515 fax (61) 43-60-829,
e-mail: sekretariat@zstio-wrzesnia.pl
internet: www.zstio-wrzesnia.pl
Sekretariat czynny od poniedziałku do piątku
w godz. 7.00-15.00
© Copyright 2018 www.zstio-wrzesnia.pl All Rights Reserved
Projekt i wykonanie: HEDRYCH.pl