facebook youtube
Obecnie znajdujesz się: Aktualnosci
Wspomnienia z Podlasia i Wilna

Wspomnienia z Podlasia i Wilna

data dodania: środa 16 maja 2018
Przepiękne krajobrazy Biebrzańskiego Parku Narodowego, nadwigrzańskich okolic,  a także urokliwe uliczki starego Wilna i wnętrza jego zabytków na długo zapadną w pamięć uczestników wycieczki zorganizowanej przez panie: Lucynę Szalatą i Magdalenę Nobik. 26 kwietnia 40-osobowa grupa młodzieży z klas: IITWR i IIITWR po wielogodzinnej podróży, dotarła dawną drogą carską do ośrodka edukacji BPN w miejscowości Twierdza Osowiec. Tam zapoznała się z ekosystemem tego regionu, przechadzając się leśnymi duktami i wsłuchując się w ciekawą gawędę pracownika ośrodka. Drugi dzień spędzony w Wilnie to przede wszystkim zwiedzanie miejsc naznaczonych wspólną historią. To chwila zadumy na Cmentarzu na Rossie – naszej narodowej nekropolii. To spojrzenie na tysiące nagrobków i pomników porozrzucanych po malowniczych pagórkach porośniętych brzozami i dębami. To wizyta w domu Adama Mickiewicza przy Zaułku Bernardyńskim,, gdzie stare meble i archiwalne zbiory przypominają o wieszczu, o „Balladach i romansach” czy „Grażynie” tam powstałych. To wreszcie wizyta na Uniwersytecie Wileńskim, w Katedrze wileńskiej czy Kościele Piotra i Pawła oraz modlitwa przy obrazie Matki Boskiej Ostrobramskiej, o której pisał Mickiewicz „Panno święta, co Jasnej bronisz Częstochowy i w Ostrej świecisz Bramie! Ty, co gród zamkowy Nowogródzki ochraniasz z jego wiernym ludem…”. Trzeciego dnia uczniowie odwiedzili Pokamedulski Klasztor w Wigrach, a także Muzeum Przyrodnicze Wigierskiego Parku Narodowego. Ważnym, z punku widzenia uczniów, był również integracyjny aspekt wycieczki. Miło wspominane są wspólne posiłki, wieczorne spotkania, rozmowy i dyskoteka w Ośrodku Wypoczynkowo-Rekreacyjnym „Albatros” w Serwach. Oprócz wcześniej wymienionych pań, opiekę nad grupą sprawowała także p. Grażyna Beata Augustin.

 
Zespół Szkół Technicznych
i Ogólnokształcących
im. gen. dr. Romana Abrahama
we Wrześni
ul. Kaliska 2a, tel. (61) 43-60-515 fax (61) 43-60-829,
e-mail: sekretariat@zstio-wrzesnia.pl
internet: www.zstio-wrzesnia.pl
Sekretariat czynny od poniedziałku do piątku
w godz. 7.00-15.00
© Copyright 2018 www.zstio-wrzesnia.pl All Rights Reserved
Projekt i wykonanie: HEDRYCH.pl