Roman Abraham urodził się 28 lutego 1891 roku z tego tytułu co roku obchodzimy z tą datą 28 lutego Dzień Patrona Szkoły. Roman Abraham w czasie I wojny światowej, zmobilizowany, służył w kawalerii armii austro-węgierskiej w stopniu porucznika. W październiku 1918 r. wrócił do rodzinnego Lwowa i gdy wybuchły walki polsko-rusińskie włączył się do obrony rodzinnego miasta. Od pierwszych dni dał się poznać jako niezwykle waleczny żołnierz i dowódca. Stworzył własny oddział na odcinku "Góry Stracenia", zwany później "Straceńcami", nie tylko od nazwy Góry, lecz także ze swej odwagi i dzielności. Znany pisarz, Adam Grzymała-Siedlecki, który jako korespondent wojenny był na froncie lwowskim w r. 1920, pisał, że wobec wyczynów mjr. Abrahama i jego żołnierzy, bledną wyczyny wojów kmicicowych. Za wybitne zasługi w dowodzeniu i za męstwo na polu walki został odznaczony Orderem Virtuti Militari IV klasy (order Virtuti Militari V klasy otrzymał za walkę o Lwów w r. 1918). Zmarł 26 sierpnia 1976 roku, został pochowany we Wrześni obok swej matki. W Warszawie i Poznaniu nadano ulicom Jego imię. W Warszawskiej bazylice św. Krzyża jest tablica epitafijna poświęcona gen. Abrahamowi. W ciągu swego długiego życia gen. Abraham zdobył sławę, szacunek i miłość żołnierzy.
W styczniu 2023 roku zostaliśmy wybrani jako klasa 2 TOT do opieki nad grobem Romana Abrahama - patrona naszej szkoły. Przez cały miesiąc staraliśmy się dbać o czystość oraz porządek wokół pomnika. Dzięki tej wspaniałej akcji przy grobie zawsze paliło się światełko a szkoła ma pewność, że dla każdego ucznia biografia patrona jest dobrze znana.
W dniu 2 stycznia odwiedziliśmy grób po raz pierwszy na swoim miesięcznym dyżurze. W kolejnych tygodniach wyznaczając osoby odpowiedzialne za dbanie o porządek na grobie, wypełniliśmy swoje obowiązki. W ostatnim tygodniu miesiąca postanowiliśmy poświecić lekcje jaką była godzina wychowawcza, by jeszcze raz wspólnie przypomnieć sobie drogę życiową naszego patrona.
Julia Janiak II TOT