facebook youtube
Obecnie znajdujesz się: Aktualności
Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile

Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile

data dodania: czwartek 15 kwietnia 2021
W tym roku nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. Dzięki temu  włączymy się w obchody 78 rocznicy powstania w getcie warszawskim. Ze względu na trwającą pandemię i obostrzenia z nią związane znaczna część uroczystości przeniosła się do świata wirtualnego.

Organizatorzy – Muzeum Historii Żydów Polskich Polin - nie tylko chcą upamiętnić wybuch powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku, lecz także podkreślić rolę, jaką odegrały w nim kobiety. Żydówki w czasie powstania organizowały kuchnie ludowe, kolportowały nielegalną prasę, opatrywały rannych, były łączniczkami oraz walczyły z bronią w ręku. Od lat żonkil jest symbolem tego, że łączy nas pamięć o powstaniu, jego bohaterkach oraz bohaterach.
By wziąć udział w akcji, nie musicie wychodzić z domu !!! Wystarczy, że pobierzecie szablon ze strony https://polin.pl/system/files/attachments/szablon%20PL.pdf wydrukujecie go i złożycie https://www.youtube.com/watch?v=8R9QbajMHks

Możecie zaangażować się w akcję poprzez dodanie nakładki na zdjęcie profilowe na Facebooku.

Możecie również podzielić się w sieci specjalną rocznicową grafiką, którą organizatorzy opublikują 19 kwietnia na profilach Muzeum POLIN w mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter. Pamiętajcie o hasztagach: #ŁączyNasPamięć i #AkcjaŻonkile

Organizatorzy zachęcają do publikowania zdjęć żonkili i naklejek
w mediach społecznościowych. Nie zapomnijcie o hashtagach: #ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile, a także o oznaczeniu profilu @polinmuseum.

Natomiast od 19 kwietnia na lekcjach historii oraz godzinach wychowawczych odbędą się zajęcia . Moduł pierwszy to obejrzenie filmu „Muranów - Dzielnica Północna” w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego. Materiał w stylistyce youtuberskiej opowiada historię Muranowa, dawnej dzielnicy żydowskiej
w Warszawie. Następnie moduł drugi to dyskusja dotycząca świadomości historycznej i pamięci .Refleksja o tym, jak historia społeczności żydowskiej może dotyczyć nas bezpośrednio i dlaczego chcemy pamiętać.
Scenariusz lekcji
https://polin.pl/system/files/attachments/Muran%C3%B3w%20-%20Dzielnica%20P%C3%B3%C5%82nocna%20-%20scenariusz.pdf


 
Zespół Szkół Technicznych
i Ogólnokształcących
im. gen. dr. Romana Abrahama
we Wrześni
ul. Kaliska 2a, tel. (61) 43-60-515 fax (61) 43-60-829,
e-mail: sekretariat@zstio-wrzesnia.pl
internet: www.zstio-wrzesnia.pl
Sekretariat czynny od poniedziałku do piątku
w godz. 7.00-15.00
© Copyright 2018 www.zstio-wrzesnia.pl All Rights Reserved
Projekt i wykonanie: HEDRYCH.pl