facebook youtube
Obecnie znajdujesz się: Aktualnosci
Minęło 130 lat

Minęło 130 lat

data dodania: piątek 5 marca 2021
W poniedziałkowe przedpołudnie (1 marca 2021) na cmentarzu parafialnym we Wrześni miały miejsce uroczystości związane ze 130. rocznicą urodzin gen. dr. Romana Abrahama - patrona naszej szkoły. Niestety, ze względu na epidemiczne okoliczności oprawa spotkania była niezwykle skromna, z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. W obchodach uczestniczyło zaledwie kilkanaście osób. Tradycyjnie posterunek honorowy przy mogile generała wystawiła 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana w Międzyrzeczu. Przed grobem stanęły dwa poczty sztandarowe: Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących we Wrześni oraz sztandaru historycznego 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Wśród zaproszonych gości znaleźli się reprezentanci władz samorządowych, Zarządu Rady Rodziców oraz Bursy Międzyszkolnej we Wrześni. Wspomnienia o bohaterstwie i niezłomności gen. dr. R. Abraham wybrzmiały kilkukrotnie z ust: dyr. Damiana Hoffmanna, dyr. Eugeniusza Paterki oraz st. chor. sztab. Przemysława Lisieckiego. Dokonania gen. R. Abrahama zaakcentował również mgr Mirosław Kowalski w przygotowanym przez siebie szerokim rysie historycznym. Poetyckie słowo należało do dwojga uczniów klasy wojskowej: Wiktorii Bacharewicz oraz Mikołaja Zająca.
 
Ceremonia była też okazją do upamiętnienia Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, przypadającego właśnie 1 marca.
 
 
tekst i foto: Grażyna B. Augustin


 

Galeria zdjęć

Zespół Szkół Technicznych
i Ogólnokształcących
im. gen. dr. Romana Abrahama
we Wrześni
ul. Kaliska 2a, tel. (61) 43-60-515 fax (61) 43-60-829,
e-mail: sekretariat@zstio-wrzesnia.pl
internet: www.zstio-wrzesnia.pl
Sekretariat czynny od poniedziałku do piątku
w godz. 7.00-15.00
© Copyright 2018 www.zstio-wrzesnia.pl All Rights Reserved
Projekt i wykonanie: HEDRYCH.pl