facebook youtube
Obecnie znajdujesz się: Aktualności
1 MARCA

1 MARCA

data dodania: piątek 26 lutego 2021

To polskie święto państwowe zostało ustanowione 3 lutego 2011 roku i jest poświęcone pamięci żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Mieli oni świadomość, że okupacja niemiecka zastąpiona została sowiecką i tym samym stanęli w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego walcząc o prawo do życia w wolnej i suwerennej Ojczyźnie. Żołnierze Wyklęci, zwani także Żołnierzami Niezłomnymi , tworząc powojenne podziemie niepodległościowe
i antykomunistyczne, stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR. Toczyli walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR, oddziałami NKWD oraz zależnymi od nich służbami bezpieczeństwa w Polsce: Milicją Obywatelską, Urzędem Bezpieczeństwa Publicznego i Korpusem Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Wśród nich znaleźli się żołnierze byłej Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, organizacji „Niepodległość”, „Wolność i Niezawisłość” i wielu innych. Ścigani i prześladowani prowadzili nierówną walkę z przerażającą machiną komunistycznego terroru. Bardzo wielu z nich aresztowano i poddano bestialskim śledztwom, a potem w sfingowanych procesach skazano na karę śmierci lub długoletniego więzienia. Wielu zostało wywiezionych w głąb Związku Radzieckiego i nigdy już stamtąd nie powróciło. Ich groby do dziś pozostają nieznane.
 

Na paradoks historii zakrawa fakt, że trafiali do tych samych więzień, w których byli przetrzymywani w czasie wojny przez Niemców. Ocenia się, że ponad 20 tys. żołnierzy podziemia zginęło w walkach, zostało zamordowanych skrytobójczo lub w więzieniach NKWD i Urzędu Bezpieczeństwa. Na przełomie lat 40. i 50. w więzieniach i obozach pracy znajdowało się ponad 250 tysięcy osób. Ostatni żołnierz niepodległościowego podziemia, Józef Franczak zginął w obławie na Lubelszczyźnie 18 lat po wojnie, 21 października 1963 roku. Do najbardziej znanych należeli : Zygmunt Szendzielarz– „Łupaszka”, Józef Kuraś– „Ogień”, Hieronim Dekutowski– „Zapora”, Henryk Flame–„Bartek”, Danuta Siedzikówna– „Inka” i rotmistrz Witold Pilecki.

https://www.youtube.com/watch?v=iaj_m-AbCMQ

Tacy bohaterowie – Żołnierze Wyklęci- działali również na terenie ziemi gnieźnieńskiej , wrzesińskiej i konińskiej – Zielony Trójkąt w okresie od wiosny 1945 do jesieni 1946.

https://www.youtube.com/watch?v=7OURnx-egg0
 

W ostatnich latach w środowiskach młodzieżowych, w tym również w środowisku kibiców, rośnie zainteresowanie osobami polskich bohaterów i chęć ich upamiętnienia , co przejawia się w organizowaniu uroczystych obchodów Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Marsze patriotyczne, wystawy, projekcje filmów, koncerty muzyczne i oprawy meczów piłkarskich sprawiają, że Ci, których komunistyczna propaganda przez wiele lat skazywała na zapomnienie, niebyt i „ wyklęła” z narodowej pamięci powracają, przypominając nam o wartościach i postawach, dzięki którym Nasza Ojczyzna przetrwała najtrudniejsze dziejowe chwile.
 

Cześć i chwała bohaterom !!!


 

Zespół Szkół Technicznych
i Ogólnokształcących
im. gen. dr. Romana Abrahama
we Wrześni
ul. Kaliska 2a, tel. (61) 43-60-515 fax (61) 43-60-829,
e-mail: sekretariat@zstio-wrzesnia.pl
internet: www.zstio-wrzesnia.pl
Sekretariat czynny od poniedziałku do piątku
w godz. 7.00-15.00
© Copyright 2018 www.zstio-wrzesnia.pl All Rights Reserved
Projekt i wykonanie: HEDRYCH.pl