facebook youtube
Obecnie znajdujesz się: Aktualnosci
Powstanie Wielkopolskie

Powstanie Wielkopolskie

data dodania: wtorek 15 grudnia 2020

W tym roku mija 102 rocznica wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. To na pewno jeden z najważniejszych fragmentów historii naszego regionu. Warto również podkreślić, że był to jedyny tak duży i udany zryw w całej historii Polski. Kiedy myślę o Powstaniu Wielkopolskim, czuję wielką dumę. Było dobrze przygotowane i dobrze przeprowadzone, i to doprowadziło do szczęśliwego zakończenia. Nie ma żadnych wątpliwości, co do rangi tego wydarzenia – ocenił w wywiadzie dla „Głosu Wielkopolskiego” laureat Oscara i wybitny kompozytor muzyki filmowej Jan A.P. Kaczmarek.

Ten rok ze względu na pandemię jest wyjątkowy,dlatego Samorząd Województwa Wielkopolskiego zaprasza Nas – całą społeczność szkolną - do wspólnej akcji, wzmacniającej poczucie jedności i szacunku dla naszych Bohaterów. Przenieśmy świętowanie do przestrzeni wirtualnej .

Oto trzy propozycje kampanii #POWSTANIEna102 w hołdzie Powstańcom Wielkopolskim.

Złóż i prześlij życzenia dla Wielkopolski

Życzenia mogą mieć dowolną formę – może to być krótkie video nakręcone, np. smartfonem, ale też rymowany wierszyk, zdjęcie, rysunek lub po prostu kilka zdań lub słów przekazanych od serca. W nadesłanych materiałach warto wykorzystać biało-czerwone emblematy, kotyliony, przebrania czy choćby zwykłą kartkę z napisem #POWSTANIEna102 lub #ŻYCZENIAna102. Wszystkie nadesłane życzenia zostaną opublikowane na stronie www.27grudnia.pl , a z najciekawszych i najbarwniejszych powstanie film, który premierowo będzie można zobaczyć 27 grudnia. Do składania życzeń dołączyć się może każdy, bez względu na wiek, zawód czy poglądy. Najważniejsze jest , aby swoimi życzeniami włączyć się w powstanie swoistej księgi życzeń, pełnej pozytywnej energii i ludzkiej życzliwości. Tak niezwykła i szczególna forma świętowania będzie na długie lata pamiątką kolejnego wielkopolskiego zrywu – zrywu ludzkich serc.

 

PAMIĘTAMY I BIEGAMY

Każdy może wziąć udział w biegu. Wystarczy, że w terminie od 3 do 20 grudnia, w wybranym przez siebie dniu, godzinie oraz przestrzeni, pokonać symboliczny dystans 1918 metrów lub więcej.
Bieg bieżnia, nordic walking, chód, indywidualnie lub z rodziną – uczestniczyć można na wiele sposób. Liczy się przede wszystkim udział, szczere chęci oraz wspólne, ale i bezpieczne świętowanie w tym szczególnym czasie. 

POBIEGNIESZ Z GWIAZDAMI

Ambasadorami akcji są: mistrzyni Europy oraz wicemistrzyni świata w sztafecie 4×400 metrów PATRYCJA WYCISZKIEWICZ, były sprinter i rekordzista Polski na 200 metrów MARCIN URBAŚ oraz zeszłoroczna zwyciężczyni Maratonu Poznańskiego MONIKA STEFANOWICZ. Pobiegnie również utytułowana tenisistka MAGDA LINETTE oraz DRUŻYNA SZPIKU z DOROTĄ RACZKIEWICZ i MEZO na czele.

Ty także możesz dołączyć do grona uczestników biegu w hołdzie Powstańcom. Bieganie to przecież sprawdzona recepta na zdrowie i dobrą sylwetkę, która może być również świetną okazją do świętowania i budowania wzajemnej solidarności, szczególnie w obecnym, trudnym dla wszystkich czasie. Przyłącz się do akcji już dziś i przebiegnij niespełna
2 kilometry w hołdzie bohaterom, którzy 102 lata temu walczyli o naszą wolność.


 

Uczcijmy pamięć Powstańców Wielkopolskich… śpiewająco!

Zapraszamy do wspólnego śpiewania „Marsylianki Wielkopolskiej”. Pieśni, która w historię naszego zwycięskiego powstania wpisała się w szczególny sposób. 

Współczesna wersja „Marsylianki Wielkopolskiej” powstanie z udziałem nauczycieli
i studentów Akademii Muzycznej I. J. Paderewskiego w Poznaniu, a twarzami akcji będą znani artyści z Wielkopolski. Premiera utworu odbędzie się 27 grudnia na Facebooku, na profilu 27 grudnia – Powstanie Wielkopolskie. Wyjątkowości temu nagraniu z pewnością doda partia utworu zagrana na zabytkowym fortepianie, na którym Ignacy Jan Paderewski pobierał nauki u polskiego pianisty i kompozytora Teodora Leszetyckiego.

Warto podkreślić, że nie zabraknie również wersji karaoke, dzięki której każdy będzie mógł przyłączyć się do akcji. 24 grudnia, na kilka dni przed premierą nowej wersji „Marsylianki Wielkopolskiej”, na łamach „Głosu Wielkopolskiego” zaprezentowana zostanie treść pieśni
z zapisem nutowym.

 

Przyłącz się do akcji, pamiętając również o udziale mieszkańców Wrześni i powiatu w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919!


 

 

DOŁĄCZ NA FB

 

Aneta Opielska

Zespół Szkół Technicznych
i Ogólnokształcących
im. gen. dr. Romana Abrahama
we Wrześni
ul. Kaliska 2a, tel. (61) 43-60-515 fax (61) 43-60-829,
e-mail: sekretariat@zstio-wrzesnia.pl
internet: www.zstio-wrzesnia.pl
Sekretariat czynny od poniedziałku do piątku
w godz. 7.00-15.00
© Copyright 2018 www.zstio-wrzesnia.pl All Rights Reserved
Projekt i wykonanie: HEDRYCH.pl