facebook youtube
Obecnie znajdujesz się: Aktualnosci
"Wojsko nasze wojsko" historyczna gra plenerowa

"Wojsko nasze wojsko" - historyczna gra plenerowa

data dodania: środa 25 września 2019

20 września 2019 r. uczniowie grupy wojskowej klasy II a LO uczestniczyli w grze plenerowej ,,Wojsko nasze wojsko'' w celu upamiętnienia 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Została ona zorganizowana z inicjatywy Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich we Wrześni. Kolejne punkty gry przygotowało na terenie naszego miasta Towarzystwo Przyjaciół Grodu w Grzybowie. Pierwszy miał miejsce przy pałacu na Opieszynie i dotyczył losów żołnierzy walczących na koniach, ich uzbrojenia oraz umundurowania. Każdy z nas mógł założyć maskę przeciwgazową, obejrzeć szablę czy saperki wykorzystywane w czasie walk. Kolejny punkt miał na celu pokazanie uczestnikom, jak wyglądała selekcja na sanitariuszy i strzelców podczas wojny. W polowym szpitalu sprawdzano umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy, a zwłaszcza w zakładaniu chusty trójkątnej, aby unieruchomić kończynę. Badano także wzrok poprzez odczytywanie z tablic liter i cyfr. Trzecim punktem była tak zwana Polowa Poczta Polska. Naszym zadaniem było wyznaczenie z grupy trzech ochotników, którzy musieli wyobrazić sobie, że jest rok 1939 i napisać list do ukochanego walczącego na froncie. Wiadomym jest , że podczas wojny nie było telefonów, czy internetu, a mimo to ludzie musieli czerpać informacje o tym, co działo się na froncie. Z Polowej Poczty Polskiej kurierzy dostarczali ludziom światową prasę, która sprawnie i szybko informowała o postępach walk . Prowadzący poprosili nas o przygotowanie plakatów zachęcających do wstąpienia do wojska oraz pokazali chwyty samoobrony.


W Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich czekała na nas kronika filmowa przedstawiająca Wrześnię po ataku bombowym oraz Niemców, którzy na wrzesińskich ulicach organizowali przemówienia i przeprowadzali egzekucje. Działania wojenne w 1939 roku odczuwane były we Wrześni już w pierwszych dniach kataklizmu. Naszym zadaniem było odtworzenie pozycji bojowej , która polegała na tym, aby klęcząc oprzeć broń o ramię osoby stojącej przed nami, co miało ułatwić jej utrzymanie. Wbrew pozorom, broń była bardzo ciężka. Przenieśliśmy się również do czasów panowania Mieszka I. Towarzystwo Przyjaciół Grodu w Grzybowie, przygotowało zajęcia polegające na strzelaniu z łuku. Można było również obejrzeć dawne uzbrojenie oraz ogrzać się przy ognisku. Ostatni punkt znajdował się w szkole i uświadamiał, jak trudno było uczyć się w czasie wojny, ponieważ dostęp miały do niej tyko dzieci z niemieckich rodzin. Mogliśmy spróbować swoich sił w kaligrafii. Gra plenerowa okazała się bardzo ciekawą inicjatywą przybliżenia sytuacji Polaków podczas II wojny światowej i zobrazowała , w jak trudnych warunkach musieli egzystować. Wiemy jednak, że wojna przysporzyła naszym rodakom o wiele więcej problemów, abyśmy my dziś mogli żyć w wolnym państwie. Od nas, młodych ludzi zatem zależy, czy pamięć o tamtych wydarzeniach przetrwa w kolejnych pokoleniach .

Opiekunem młodzieży w czasie gry była pani Urszula Wierzbowska.

 

 

Zuzanna Durmens

Galeria zdjęć

Zespół Szkół Technicznych
i Ogólnokształcących
im. gen. dr. Romana Abrahama
we Wrześni
ul. Kaliska 2a, tel. (61) 43-60-515 fax (61) 43-60-829,
e-mail: sekretariat@zstio-wrzesnia.pl
internet: www.zstio-wrzesnia.pl
Sekretariat czynny od poniedziałku do piątku
w godz. 7.00-15.00
© Copyright 2018 www.zstio-wrzesnia.pl All Rights Reserved
Projekt i wykonanie: HEDRYCH.pl