facebook youtube
Obecnie znajdujesz się: Aktualnosci
Żołnierskie wyzwanie

Żołnierskie wyzwanie

data dodania: środa 26 czerwca 2019

Młodzież z klasy IIa Liceum Ogólnokształcącego zaangażowana w pilotażowy program dla klas wojskowych pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej, wzięła udział w dniach 10 - 14 czerwca 2019, w obozie szkoleniowym na poligonie w Biedrusku. Celem szkolenia było doskonalenie w praktyce umiejętności zdobytych podczas klasowych zajęć w ramach edukacji wojskowej. Młodzi ludzie, stając ramię w ramię z zawodowymi żołnierzami, musieli zmierzyć się nie tylko z ograniczeniami organizmu i naturalnymi słabościami człowieka, ale także z ekstremalnymi warunkami pogodowymi (temperatura powietrza sięgała 35°C w cieniu). Wykorzystując zasoby kadrowe i terytorialne Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, uczniowie zdobywali podstawowe umiejętności z zakresu: powszechnej obrony przeciwlotniczej, obrony przed bronią masowego rażenia, terenoznawstwa, taktyki, rozpoznania wojskowego i łączności. Przeszli także szkolenie inżynieryjno-saperskie, strzeleckie oraz równie ważne szkolenie medyczne w obszarze udzielania pierwszej pomocy w przypadku urazów.

Mieli niepowtarzalną okazję współpracować z instruktorami z poszczególnych komórek wewnętrznych Wydziału Dydaktycznego CSWL, na co dzień szkolącymi zawodowych żołnierzy (m.in. Cykl Taktyki, Cykl Szkolenia Ogniowego, Cykl Rozpoznania i SERE, Cykl Zabezpieczenia Logistycznego), którzy swoje doświadczenia zdobywali także w misjach Międzynarodowych Sił Stabilizacyjnych. Zajęcia odbywały się na obiektach szkoleniowych Ośrodka Szkolenia, uczniowie trenowali na Głównym Stanowisku Dowodzenia, Strzelnicy Piechoty i Obozowisku Olszynka oraz na Torze Taktycznym.

Chociaż szkolenie wojskowe wymaga od młodych ludzi determinacji i zaangażowania, opłacone jest niejednokrotnie litrami wylanego potu, to w ostatecznym rozrachunku ukończenie obozu, z pozytywnym wynikiem egzaminu sprawdzającego, jest źródłem autentycznej satysfakcji i wzrostu poczucia własnej wartości. A przyjaźnie zawarte i umocnione w czasie poligonowych zmagań są wartością dodaną... ale jakże cenną! Nasi uczniowie poradzili sobie znakomicie , a przez cały czas towarzyszył im opiekun p. Przemysław Śmidowicz. Opiekunami na poligonie byli również : p. A. Pujdak, p. M. Tomys, p. A. Opielska, p. I. Zygmunt, p. G. Augustin, p. D. Kaźmierski,
p. P. Kapelak i p. W. Zgoliński.

Galeria zdjęć

Zespół Szkół Technicznych
i Ogólnokształcących
im. gen. dr. Romana Abrahama
we Wrześni
ul. Kaliska 2a, tel. (61) 43-60-515 fax (61) 43-60-829,
e-mail: sekretariat@zstio-wrzesnia.pl
internet: www.zstio-wrzesnia.pl
Sekretariat czynny od poniedziałku do piątku
w godz. 7.00-15.00
© Copyright 2018 www.zstio-wrzesnia.pl All Rights Reserved
Projekt i wykonanie: HEDRYCH.pl