czytanie1701

2 września 2017 odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania pod patronatem Prezydenta RP. W tym roku do wspólnej lektury w głosowaniu internetowym wybrano "Wesele"" Stanisława Wyspiańskiego, które konkurowało z "Przedwiośniem" Stefana Żeromskiego, "Pamiątkami Soplicy Henryka Rzewuskiego" i "Beniowskim" Juliusza Słowackiego.

Do udziału w akcji zaproszone są instytucje kultury, szkoły i biblioteki. We Wrześni głównym organizatorem czytania jest corocznie Biblioteka Publiczna. Po raz drugi do akcji włączyli się uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących oraz szkolna biblioteka. Sto lat temu w podkarpackiej miejscowości odbyło się wesele, które odmieniło obraz literatury polskiej. Wydarzenie to było inspiracją do powstania dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”. Przy weselnym stole na tarasie BP we Wrześni zasiedli przedstawiciele władz, dziennikarze, nauczyciele, bibliotekarze oraz uczennice ZSTiO - Julia Zagórska, Magdalena Kaczmarek i Klaudia Szymczak. Towarzyszyły im panie: Daria Łukasiewicz, Urszula Wierzbowska oraz Grażyna Beata Augustin. Czytano najważniejsze sceny aktów dramatu. Lekturze towarzyszyły tańce i przyśpiewki ludowe w wykonaniu zespołu „Ziemia Wrzesińska” oraz ekspozycja książek prezentujących sylwetkę i twórczość autora Uczestnicy czytania otrzymali egzemplarze dramatu „Wesele” z podziękowaniami od organizatorów oraz pamiątkową pieczęcią.

Narodowe Czytanie zostało zainaugurowane w 2012 r. lekturą "Pana Tadeusza". W kolejnych latach wspólnie czytano utwory dzieła Aleksandra Fredry, "Trylogię" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa oraz "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza.

czytanie1702

czytanie1703

czytanie1704

fot. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Września

 

Początek strony